Umíte správně používat automatický deštník?

Občas mi zůstává rozum stát, když k nám do obchodu zavítá pan zákazník, který má jasnou představu, že chce skládací deštník automat a manipulaci s ním v žádném případě nenechá na prodavačce, protože se musí osobně přesvědčit o lehkosti otvírání a zavírání takového deštníku. Jenže otevřít ho umí každý, ale správně zavřít už málokdo.

 

 

 

Věřte, že se s takovým zákazníkem, v tomto uplakaném počasí, setkávám dnes a denně. Ne, že bych v práci trávila tolik času, ale asi tyto tipy lídí přitahuju.  Přesto mám radost, že je mohu upozornit na to, jak s deštníkem správně zacházet.

Jistě chcete vědět, co je tou pointou a proč vlastně píšu tento článek?

 

 

 

Je to nevědomost lidí jak takový automat používat.

Vždy jsem si myslela, že je to naprosto zřejmá věc, kterou každý ví, ale bohužel opak je pravdou. Než si řekneme, jak tedy ten automatický deštník používat, ráda bych vám nejdříve přiblížila trochu historii deštníku.

Možná jste nevěděli, že první zmíňky o deštnících byly nalezeny již  před 4000 lety ve starém Egyptě, v Persii a nebo i v čínské terakotové armádě. První skládací deštník byl vyroben na začátku našeho věku v Číně.  A jde o deštník, který se našel v tamní hrobce. Deštník se používal spíš jako slunečník, ale na tom nesejde.

Největší oblibu však zaznamenal v 16. století, kdy se stal módním doplňkem a prošel významnou změnou vzhledu. Do této doby měly deštníky pouze rovné rukojeti, ale protože pak byly IN a každý, kdo chtěl být považován za honoraci a měl sluhu, deštníkem disponoval, tak se pro lepší nositelnost začaly vyrábět deštníky se zahnutou rukojetí.

Nejdříve ho nosily prakticky pouze ženy. Mezi muže se dostal později a za průkopníka lze považovat perského cestovatele a spisovatele Jamese Hanwaye. Vůbec první obchod, který začal v Londýně prodávat deštníky roku 1830 a prosperuje dodnes na stejné adrese  nese název  „James Smith and Sons“.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk

První evropské deštníky byly vyrobeny ze dřeva a byly potaženy napuštěným plátnem a měly vyřezávané rukojeti z tvrdého dřeva. V roce 1852 vynalezl Samuel Fox ocelovou konstrukci deštníků. Inspirací mu prý byla krinolína (vyztužená spodnička) a dámský korzet. Skládací systém jak ho známe dnes se objevil až o více než století později. Krátké video o výrobě deštníků si můžete pustit zde.

To byla historie. A nyní si řekněme:

Jak správně používat skládací automatický deštník?

  Na deštníky stejně jako na ostatní zboží se vztahuje 2letá záruka na výrobní vady.

  Ta se ale nevztahuje na poškození kvůli špatnému zacházení. 

 

 

Deštníky rakouské značky DOPPLER a ručně vyráběné italské deštníky IL MARCHESATO zakoupíte na prodejně Delirium v Mariánských Lázních.

  1. Deštník vyjměte opatrně z obalu.
  2. Uvolněte patent, který udržuje deštník ve složeném stavu.
  3. Lehce jím zatřepejte, aby se uvolnily dráty.
  4. Deštník držte směrem od těla a hlavně obličeje.
  5. Stiskněte tlačítko se šipkou nahoru. Deštník se během pár vteřin otevře.
  6. Deštník zavřete použitím stejného tlačítka a stiskem šipky dolů.
  7. Rukojeť deštníku následně stáhněte do těla deštníku.

Pokud budete deštník zavírat – tedy stahovat k sobě bez použití tlačítka se šipkou dolů, může dojít k trvalému poškození tohoto mechanismu a v takovém případě již nebudete moci uplatnit reklamaci 

A poslední rada. Deštník sušte vždy v roztaženém stavu.

Nikdo nejsme dokonalý a neznáme všechno. Přiznám se, že já také ne. Věřím, že je v zájmu každého solidního obchodníka vysvětlit, jak správně zakoupené zboží používat. Proto se nestyďte a ptejte se.

Je léto a měli bysme si užívat hlavně slunečných dnů, ale žijeme v Čechách a letním bouřkám se tedy jistě nevyhneme.

Proto vám přeji pohodové dny a pokud se náhodou objeví na obloze nějaký ten mráček, pak doma nezapomeňte svého kamaráda do deště a nemračte se.

Život je přeci tak krásný 

Nikola