Cestujeme bezpečně se zámky - TSA!

 

Kufr Easy rider – MARCH

Jezdit nebo spíše LÉTAT PO SVĚTĚ je snad snem každého smrtelníka.Žijeme v době, která nám otevírá tak velké možnosti, dává nám volnost a přesto nás svazuje zase   jiným způsobem –   STRACHEM. Strachem z teroristických útoků.

 Ještě dnes mám „husí kůži“, když si vzpomenu, jak  jsme seděli ráno v obýváku s rodiči mého přítele, v klidu jsme snídali a dělali si legraci, aby jim nespadlo letadlo.  Psalo se   11.9.2001 a za pár hodin   měli odlétat na vysněnou dovolenou do Tunisu a my nevěřícně koukali na televizi, jak se pomalu hroutí „dvojčata“ k zemi. 

 Ale, možná se ptáte,  proč  s vámi sdílím zrovna tento zážitek?  Po této tragédii se z mého pohledu změnil svět a BEZPEČNOST cestujících,zaměstnanců leteckých   společností i letištního   personálu  se stala prioritou číslo jedna.

 Amerika se otřásla v základech a vláda nařídila zpřísnit kontroly na letištních terminálech. Běžného cestujícího to omezilo v nařízeních, co smí a nesmí s sebou brát do letadla,   časově náročnými   kontrolami a hlavně zbytečnými výdaji za zničené kufry, na což museli rychle reagovat právě výrobci.

 

 

TSA – CO TO VLASTNĚ ZNAMENÁ?

Americký Úřad pro bezpečnost (Transportation Security Administration  – TSA) musí ze zákona kontrolovat všechna zavazadla předtím než jsou naložena do letadla. Běžně projede zavazadlo rentgenem, ale v případě, že se TSA úředníkům něco „nezdá“, je zavazadlo podrobeno důkladné fyzické kontrole a na případné zničení zámku se neberou ohledy. Proto doporučuji, pokud se chystáte na cestu do Ameriky,Kanady, Velké Británie nebo Nizozemí opatřit si kufr s TSA zámkem, který umožnuje otevření bez poškození zámku.

Vaše zavazadlo bude otevřeno master klíčem a opětovně uzavřeno. Případnou kontrolu zaregistrujete až po otevření kufru, kde najdete kartičku „Notice of Baggage Inspection“.

 

 

Certifikovaný TSA zámek poznáte podle toho, že je označen červeným logem ve tvaru diamantu.

 

 

Existuje jich několik druhů. Já spolupracuji s holandskou firmou March, jejichž zavazdla,  TSA zámky běžně disponují. Zámek je buď integrován a je součástí kufru nebo vyčnívá, ale hlavním ukazatelem jsou jezdci zipu, kteří se uzamknou vedle sebe do tohoto zámku. Samozřejmě, pokud máte starší kufr, nezoufejte si. Lze si opatřit i certifikovaný visací TSA zámek, který splní stejný účel nebo řemen s TSA zámkem.

K odemčení zámku, musíte znát 3 místný číselný kód, který si  nastavíte následujícím způsobem.                                                                         

  1. Od výrobce je kód nastaven na 3 nuly. 000
  2. Pomocí propisky stiskněte tlačítko „čudlík“ tak, aby zůstal uvnitř zámku.
  3. Na číselníku si nastavte vlastní unikátní kód.
  4. Opět použijte propisku k vyresetování tlačítka „čudlíku“.
  5. Váš zámek je nyní nastaven na vámi zvolenou kombinaci. Hlavně ji nezapomeňte 

Další možností, jak se vyhnout případné kontrole, je dodržování určitých pravidel již při balení kufru.

  1. Boty jsou často těžce indentifikovatelné, proto je ukládejte úplně nahoru.
  2. Dárky vždy balte až po návratu domů, jinak se kontrole opravdu nevyhnete.
  3. Zubní pasty, kartáčky na zuby, deodoranty a jiné osobní hygienické potřeby umístěte v průhledném plastovém sáčku a zase je dejde navrch k rychlé identifikaci.

Pokud zrovna řešíte nějaký problém nebo máte otázky související s tématem a potřebujete poradit, pak mne neváhejte kontaktovat prostřednictvím dotazu v komentáři.

Mějte se prima

Nikola